פיתוח בר קיימא על קצה המזלג

183
0
SHARE

פיתוח בר קיימא

פיתוח בר קיימא הוא פיתוח שנועד לספק לנו מערכות, מבנים וכדומה, שיהיו שימושיים במידה מרבית לאורך זמן. מכיוון שיש לכך השפעות חיוביות על הסביבה ועל הכלכלה, מדובר בפיתוח מבוקש ונדרש.

המשמעות של המונח "בר קיימא" מתייחס לכל מה שיכול להתקיים ולשרוד לאורך זמן. כאשר מדברים על פיתוח בר קיימא למעשה מתכוונים לפיתוח שיכול לספק לנו, בני האדם, רווחה לטווח הרחוק. את הרווחה הזו, מבחינה סביבתית, כלכלית וחברתית, אפשר להשיג בעזרת פיתוחים שמצמצמים משמעותית את הפגיעה בסביבה ושהעלויות שלהם נמוכות. ההשפעה החברתית של פיתוח כזה נובעת מכך שהוא עוזר ליצור סביבה בריאותית וטובה יותר ובו זמנית מקטין את הוצאות הצריכה שלנו, למשל על חשמל.

שימוש במשאבים שאינם מתכלים

תכנון של פיתוח בר קיימא בדרך כלל לוקח בחשבון משאבים שאינם מתכלים. בתחום הרכב לדוגמא, דלק הוא חומר שמתכלה, כלומר אין היצע בלתי מוגבל שלו. זו הסיבה שהיום מכוניות היברידיות הן פופולאריות יותר, שהרי הן צורכות הרבה פחות דלק.

הפיתוח יכול להיעשות בכל תחום. הנה למשל אפשר לראות את הפיתוח צובר תאוצה בתחום הבנייה והאדריכלות. הצעדים הראשונים של פיתוח בנייה "ירוקה" בעידן המודרני היו השימוש בדודי שמש עבור חימום המים (שימוש באנרגיה סולארית שהרי היא אינה מתכלית). היום, תחום הבנייה והאדריכלות לקח כמה צעדים קדימה ומתייחס לא רק להתקנה של מכשירים מיוחדים בבתי מגורים, משרדים, מפעלים וכדומה. הרבה אדריכלים מתכננים בקפידה את כל המבנה מהשלה הראשוני ועד הסוף, לרבות המיקום של הבית והכיוון אליו הוא יפנה, בניית הבית על ידי שימוש בחומרים ממוחזרים וכן הלאה.

עוד בהקשר של פיתוח בר קיימא בתחום הבנייה, לאחרונה אפשר לראות תופעה של חזרה לבסיס. הרבה אנשים בוחרים לבנות בתי מגורים שהם אקולוגיים לגמרי, והם עושים זאת כמובן בעזרת אדריכלים שהוכשרו בבנייה שכזו.

פיתוח בר קיימא במסגרות לימודים

בשל החשיבות של שמירה על איכות הסביבה וההשלכות שלה על החברה והכלכלה, פיתוח בר קיימא נכנס לתחומי לימוד רבים במגוון מסגרות לימוד, החל מבתי ספר ועד למוסדות אקדמאים. מלבד זאת, מדי שנה קמים עוד ועוד ארגונים שמנסים להעביר את המסרים האקולוגיים ולקדם את הפיתוח הזה בעזרת הרצאות, סדנאות, חוגים וקורסים.

סוף כל סוף נושא שלא רק מעניין אלא גם חשוב ללמוד כבר מגיל קטן ויכול להיות שימושי בכל עת.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here