אגודות שיתופיות בארץ – על פי עופר פיינשטיין

108
0
SHARE

עופר פיינשטיין

ניתן לזהות בארץ ובעולם שתי מגמות מרכזיות של התאגדות כלכלית. שתי מגמות אלו הינן מחצית מצורות ההתאגדות הקיימות בארץ הכוללות את האגודה השיתופית, החברה, העמותה והשותפות. כמו החברה, גן האגודה השיתופית הינה ארגון למטרת רווח, שלא כמו שתי צורות ההתארגנות האחרות. על פי עופר פיינשטיין, ניכר כי לאגודות השיתופיות ישנן יתרונות לא מבוטלים אל מול החברה. חברות גדולות כגון תנובה וקו אופ (המצויה תחת ניהולו של עופר פיינשטיין) – פועלות בשיטה זו.

ההיסטוריה של הקואופרציה

תופעת הקואופרציה מוכרת לנו עוד מתקופת הקיבוץ, אלא שבשנים האחרונות מתגלה עניין מחודש בצורת התאגדות הקואופרטיבית גם באופן חיצוני לקיבוץ ובצורה כלכלית ורווחית. הטרנד של קואופרציות שונות אינו נפוץ רק בישראל אלא משמש מדינות רבות ברחבי העולם בכלל ובאירופה בפרט. קואופרציות אלו משתפות פעולה עם הקואופרציות הישראליות ובכך מגבירות את היקף הפעילות משני הצדדים.

על פי עופר פיינשטיין, ישנן לא מעט יתרונות לצורת ההתאגדות של חברה. יתרונותיה של החברה מוכרים וידועים וביניהם האפשרות להחזיק במניות שונות, להכניס משקיע אסטרטגי ופיננסי תמורת מניות, לשקול הנפקה וליהנות מהיעדר פיקוח רגולטיבי. גם הסחר במניות החברה נוח יותר בשל נזילות המניות וכן שמירה על ערך החברה בזמן המסחר בה.

יתרונות האגודה

מאידך, מונה עופר פיינשטיין גם את יתרונותיה של האגודה הבאים לידי ביטוי באופן בולט בשנים האחרונות. ביניהם, ניתן להכיר במבנה המשפטי של האגודה המונע השתלטות של מי מהחברים ומאפשר לשמור על חלק שווה לכל המחזיקים במניות. יתרונות נוספים הנמנים באגודה הינם האפשרות לבחור ולהיבחר באופן דמוקרטי ולהשתתף בבחירות אמיתיות. כמו כן, יכול כל חבר להיבחר בעצמו למוסדות השונים. האגודה מעניקה קול שווה לכל אחד מחבריה.

תוך ליווי של לא מעט חברות ששינו את הגדרתן המשפטית לאגודה, הפיק עופר פיינשטיין את הלקחים המשמעותיים ומיישמם כיום גם בניהול של קו אופ ישראל. ניכר כי הניהול מביא את הרשת לרווחים משמעותיים מזה שלוש השנים בהן מנהל עופר פיינשטיין את רשת הקו אופ.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here